Nowoczesne piekarniki powinny współgrać z całością aranżacji kuchni. Stylowe wyposażenie powinno odpowiadać potrzebom domowników a także metrażowi pomieszczenia. Przed zakupem odpowiedniego modelu należy zastanowić się przede wszystkim nad układem mebli – od tego zależy czy postawimy na piekarnik do zabudowy czy wolnostojący a także czy będzie on umieszczony pod blatem czy też w słupku. Podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas wyboru piekarnika.
Urządzanie kuchni to trudne zadanie ponieważ pomieszczenie to, jak żadne inne nie łączy w sobie tak ściśle funkcji praktycznych z wizualnością. Wszyscy chcemy otaczać się stylowym wnętrzem a jednocześnie głowimy się jak wkomponować w nie funkcjonalne urządzenia AGD, bez których kuchnia nie istnieje. Szczególnie teraz, kiedy większość z nas buduje kuchnie otwarte na salon, wygląd zabudowy kuchennej i sprzętów ma ogromne znacznie. Coraz częściej od części salonowej kuchnię oddziela jedynie barek i hokery do kuchni a reszta przestrzeni pozostaje otwarta i widoczna. Warto wówczas zadbać o spójną aranżację a także bardzo funkcjonalne, solidne sprzęty AGD, które spełnią potrzeby naszej rodziny.
Rodzaje piekarników do kuchni
Piekarnik wolnostojący – jest to model połączony z płytą grzewczą i w całości jest odrębnym sprzętem. Nie wymaga obudowywania go meblami dlatego możemy go postawić w dowolnym miejscu w kuchni. Jest to rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które mają już umeblowaną kuchnię i nie mają w ciągu mebli miejsca na piekarnik. Modele wolnostojące występują w wersji gazowej i elektrycznej.
Piekarnik do zabudowy – modele do zabudowy to najpopularniejsze obecnie wersje piekarników. Doskonale komponują się z obecnymi trendami w urządzaniu kuchni i świetnie współgrają z modnymi dziś meblami. Można umiejscowić go zarówno pod blatem w dolnym rzędzie szafek jak i w wysokim słupku.
Piekarnik gazowy – piekarniki tego typu są stosunkowo tanie i łatwo dostępne dla każdego, ponieważ nie wymagają przeróbek elektrycznych aby dostarczyć tzw. siłę do kuchni. Jest to również tańsze rozwiązanie niż piekarnik elektryczny i nie generuje wysokich kosztów.
Piekarnik elektryczny – występuje w wersji zarówno wolnostojącej jak i pod zabudowę. Jest to obecnie najchętniej wybierany model piekarników. Ich główną zaletą jest równomierne nagrzewanie i rozprowadzanie ciepła. Posiadają znacznie więcej funkcji niż klasyczne piekarniki gazowe.
Piekarnik z mikrofalą – model ten łączy w sobie funkcję pieczenia jak w klasycznym piekarniku z funkcją podgrzewania potraw, tak jak to ma miejsce w kuchence mikrofalowej. Sprawdza się to szczególnie w małych kuchniach i aneksach kuchennych.
Piekarnik parowy – takie urządzenie posiada funkcję pieczenia oraz gotowania na parze. Można ich używać zamiennie lub jednocześnie. Wykorzystanie gorącej pary w procesie przygotowywania potraw sprawia, że są one znacznie bardziej soczyste i smaczne.
Przydatne funkcje, na które warto zwrócić uwagę
Jeżeli lubimy potrawy grillowane to warto zwrócić uwagę na funkcję grilla, która umożliwia sporządzanie zdrowych i smacznych posiłków na ruszcie. Opcja szybkiego nagrzewania to przydatna funkcja, która umożliwia nagrzanie piekarnika do 200 stopni w ciągu kilku minut. Pozwala to znacznie zaoszczędzić czas, podobnie jak inna funkcja nowoczesnych piekarników czyli samoczyszczenie. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze, dochodzącej nawet do 500 stopni brud zostaje dosłownie wypalony. Funkcję tą docenią wszyscy, którzy choc raz starali się czyścić przypalone resztki z piekarnika. Z kolei dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w kuchni przydatna będzie funkcja automatycznych programów pieczenia, które dostosowanie czasu i mocy pieczenia danej potrawy wykonają za nas.
Moc przyłączeniowa – to musisz wiedzieć!
Większość piekarników wymaga podłączenia do gniazda trójfazowego ponieważ posiadają napięcie znamionowe 400 V. W nowoczesnym budownictwie jest to już raczej standard ale w starych kamienicach lub blokach niekoniecznie. Dlatego zawsze warto sprawdzić czy mamy możliwość przerobienia instalacji tak aby podłączyć do kuchni tzw. siłę.