• pt.. mar 29th, 2024

Ekologiczne worki na śmieci

ByRedakcja

wrz 26, 2020

Codziennie wyrzucamy do koszy na śmieci duże ilości odpadków, w domach w koszach na śmieci korzystamy z różnego rodzaju worków, które wyjmujemy i wyrzucamy do kontenerów.

Worki na śmieci powinny być odporne na rozdarcia i przebicia oraz takie które mogą pomieścić ciężkie lub ostre śmieci, takie jak drewno, metal i beton. Worki polipropylenowe nie rozciągają się, są mocniejsze i mniej podatne na przebicie lub rozdarcie niż worki wykonane z innych materiałów. Oczywiście istnieją różnego rodzaju worki, przykładowo worki na śmieci nadające się do kompostowania składają się ze skrobi roślinnej przekształconej w biotworzywa. Skrobia jest łatwo rozkładana przez mikroorganizmy w glebie i pryzmach kompostu, tak jak każda inna materia roślinna nie wytwarza toksycznych produktów ubocznych, nie zawiera tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej ani metali ciężkich. Worki te są przeznaczone do rozpuszczenia w pryzmie kompostu lub w kompostowni przemysłowej. Obecnie bardzo popularne są biodegradowalne worki na śmieci są wykonane z plastiku na bazie ropy naftowej, dzięki czemu zachowują się jak zwykły kuchenny worek na śmieci. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych worków są podatne na trawienie przez mikroorganizmy żyjące na wysypiskach. Organizmy te rozbijają duże łańcuchy tworzywa sztucznego na mniejsze. Czasami osiąga się to poprzez włączenie metali ciężkich z produkcji tworzywa sztucznego. Niektóre z gatunków bakterii dobrze zachowujących się w beztlenowym środowisku wysypisk śmieci to te, których oddychanie zależy od tworzyw, a nie tlenu, i traktują te tworzywa sztuczne jako źródło pożywienia. Na tego rodzaju workach znajdziemy etykietę kompostowany. Często worki biodegradowalne posiadają określone parametry przykładowo w warunkach kompostu powinny się rozkładać na naturalne elementy bez pozostawiania toksycznych produktów ubocznych w glebie w ciągu około 180 dni.

Jednak nie chodzi tu o rozkładanie się na hałdzie ale w wysokotemperaturowej kompostowni przemysłowej.

W obecności światła, tlenu i wilgoci bio worki na śmieci mogą zgnić się w ciągu kilku miesięcy. Jednak większość z tych toreb trafia na wysypisko śmieci, gdzie brakuje światła, powietrza i wilgoci. W takim przypadku biodegradowalne worki na śmieci rozkładają się nie szybciej niż standardowe worki na śmieci. Każda torba oznaczona jako kompostowalna powinna rozłożyć się w sposób podobny do innej materii roślinnej w ciągu 120-180 dni, jeśli jest używana zgodnie z przeznaczeniem. Konsumenci mogą chcieć uważnie przyjrzeć się etykiecie, aby upewnić się, że torba jest sprzedawana do użytku domowego, co oznacza, że ulegnie degradacji w warunkach naturalnych. W zależności od materiału z jakiego wyprodukowane są worki może upłynąć kilka sezonów, zanim torby całkowicie się rozłożą, przy czym niższe pH oraz wyższa wilgotność i ciepło przyspieszają proces. Jednak ani kompostowalne, ani biodegradowalne worki na śmieci nie nadają się do recyklingu. Powinny być sortowane do ogólnego kosza na odpady lub, w przypadku worków kompostowalnych, użyte na kompost. Chociaż wydaje się oczywiste, że te torby uległyby szybszej degradacji na wysypiskach niż standardowe torby plastikowe, w rzeczywistości żadna z nich zwykle degraduje się dobrze na wysypisku. Często do użytku domowego kupuje się worki na śmieci biodegradowalne 35l, które pasują wielkością do wielu koszy na śmieci jakie możemy znaleźć w naszych domach. Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na to z jakich materiałów wykonane są worki na śmieci. Zwiększa się nasza wiedza na temat ekologii, miliony ton odpadów zalegających na wysypiskach śmieci dają dużo myślenia. Z pewnością wybieranie biodegradowalnych worków na śmieci będzie pierwszym krokiem do zadbania o stan naszej planety, warto wybierać worki które będą się szybko rozkładały. Nie bez znaczenia jest także segregowanie śmieci, obecnie na osiedlach znajdziemy wiele różnych kontenerów. Możemy zatem oddzielnie wyrzuca odpady szklane, papierowe czy też butelki plastikowe.Ekologiczne worki na śmieci