27 stycznia, 2021

PortalBiznesu.info.pl

Poruszamy tematykę biznesową ale nie tylko

Prawidłowe przechowywanie jabłek w zimie

Aby prawidłowo przechowywać jabłka poprzez dłuższy czas trzeba pamiętając o pewnych zasadach.

Trzeba z pewnością wybrać odpowiednia odmianę, odmiany późno dojrzewające, zebrane w październiku zwykle radzą sobie najlepiej. Można przechowywać inne odmiany jabłek, ale nie będą one mogły leżeć zbyt długo, dlatego też trzeba będzie widzieć która odmiana będzie najlepsza. Jabłka oczywiście trzeba będzie przebrać pod względem obić. Do przechowywania nadają się tylko najlepsze owoce. Najlepiej przechowują się mniejsze jabłka, dlatego też warto przesegregować je pod względem wielkości. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, dobrym pomysłem jest również sortowanie jabłek według odmiany.

Różne jabłka dojrzewają w różnym tempie, więc jeśli przechowujesz każdą odmianę osobno, łatwo będzie najpierw wyjąc z chłodni wczesne dojrzewające. Oczywiście jabłka należy umieścić w odpowiednich skrzynkach, tak aby się ze sobą nie stykały. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę, jak również o wilgotność.

Dlatego tez chłodnia powinna być cały czas monitorowana. Jeśli chcesz, aby przetrwały do następnych zbiorów, musisz wybrać magazyny chłodnicze. Jeśli jednak chcesz je przechowywać przez krótszy okres, może to być pomieszczenie ciemne, przewiewne i wilgotne.

Dlatego do przechowywania jabłek najczęściej wybieramy piwnice o tych właściwościach, jednak należy zadbać o wilgotność jeśli pomieszczenie nie jest wilgotne, należy w nich postawić naczynia z wodą. Ponadto jabłka należy umieszczać w płytkich skrzynkach lub kartonach, które można owinąć tekturą. Chociaż nie zaleca się używania dużych pudełek lub głębokich i dużych skrzynek do przechowywania jabłek. Regularna kontrola przechowywanych jabłek jest obowiązkowa, a stan owoców należy sprawdzać przynajmniej raz w tygodniu. Tylko w ten sposób można usunąć wszystkie zgniłe sztuki, które mogą szybko i łatwo zainfekować otaczające je owoce. Poza tym regularna wentylacja jest ważna przy przechowywaniu jabłek w suchych pomieszczeniach, aby na czas zapewnić wodę do nawilżania powietrza. Jeżeli nie wiemy jak przechowywać jabłka, z pewnością warto sprawdzić jakie odmiany nadają się do dłuższego przechowywania.