Dobra hala powinna posiadać odpowiednią izolację,m dzięki temu można w niej trzymać różnego rodzaju towary, ale także warzywa i owoce.
W chłodniach należy utrzymywać odpowiednią temperaturę, dlatego też bardzo ważna jest odpowiednia temperatura. W słabej jakości hali nawet 40 procent energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia jest tracone przez słabo lub nieizolowane ściany. Inwestycja w wysokiej jakości izolację budynku zwraca się szybko. Oczywiście izolacja powinna być wykonana z materiały ogniotrwałego, dzięki czemu zwiększymy bezpieczeństwo budynku. Hale stalowe mają wiele zalet dzięki wysokiemu stopniowi prefabrykacji czasy budowy są krótkie, koszty budowy są stosunkowo niskie, a stalowa konstrukcja nośna zapewnia największą możliwą elastyczność w zakresie wielkości, kształtu i funkcjonalności hali.
Taka budowa pozwala także na łatwą rozbudowę hali czy też zmianę jej konfiguracji. Jeżeli chcemy przykładowo postawić chłodnię z kilkoma strefami temperatury hale stalowe bardzo dobrze się do tego nadają.
Można bowiem hale łatwo podzielić, czy też stworzyć większą ilość wejść do poszczególnych stref. Budowa z elementów warstwowych to bardzo dobry pomysł, płyty mają zwykle rdzeń z poliuretanu, z twardej pianki lub rdzeń z wełny mineralnej, który jest połączony z cienką metalową blachą o grubości przykładowo 0,5 mm. Standardowo stosowana jest blacha stalowa, ale możliwe są również powłoki ze stali nierdzewnej lub aluminium w zależności od potrzeb. Magazyny mogą być wyposażone różnego rodzaju systemy dodatkowe, w przypadku chłodni będą to z pewnością specjalne agregaty chłodzące. Ale także nie można zapominać o systemach przeciwpożarowych, czy też systemach wentylacyjnych. Oczywiście hale z płyt warstwowych cieszą się dużą popularnością ze względu na fakt iż są bardzo uniwersalne. Można je łatwo modyfikować dzięki czemu szybko przystosujemy je do przechowywania różnego rodzaju towarów. Oczywiście mogą posiadać także różna wielkość, dzięki czemu bez problemu dostosujemy je do wielkości działki.