• czw.. gru 7th, 2023

PortalBiznesu.info.pl

Poruszamy tematykę biznesową ale nie tylko

Czy w mikrokawalerki warto zainwestować?

ByRedakcja

mar 19, 2022

Duże zapotrzebowanie na mieszkania powoduje, iż poszukujemy coraz częściej także mniejszych lokali, na rynku znajduje się wiele ofert dotyczących sprzedaży lub też wynajmu mikroapartamentów.

Są to najczęściej bardzo dobrze wyposażone i urządzone małe mieszkania o powierzchni do 25 m2. Często znajdują się w dobrych lokalizacjach, w centrach miast. Z pewnością apartament może być świetnym pomysłem, jeżeli poszukujemy lokalu dla jednej osoby, często rodzice studentów decydują się na wynajem lub też zakup mikroapartamentu na czas studiów.

Mikrokawalerka do oczywiście dużo mniejszy wydatek niż mieszkanie dwu czy trzypokojowe. Dlatego też może być dobrym pomysłem na inwestycję dla osób mniej zasobnych. Popyt na mieszkania jest obecnie bardzo duży, zauważamy także rosnące ceny, zatem może być to świetna inwestycja. Zakup będzie zwracał się poprzez wynajem, często inwestorzy liczą także, iż po kilku latach mieszkanie zyska na wartości.

Zaletą małego mieszkania jest mniejszy koszty utrzymania, będą to niższe koszty związane z energią elektryczną, ogrzewaniem, wszystkimi kosztami, które płacimy w czynszu. Dlatego mikroapartamenty poszukiwane są przez osoby, którym nie zależy na dużej ilości miejsca, natomiast poszukują funkcjonalnych mieszkań w dobrej lokalizacji. Wynajęcie mieszkania w Warszawie, Wrocławiu czy też Poznaniu wiąże się z dość dużymi kosztami, dlatego zakup na wynajem mikroapartamentu będzie dobrym pomysłem.

Co jest mikroapartament?

Mikroapartament to mniejsze mieszkanie, najczęściej urządzone w wyższym standardzie, często posiada kuchnię połączoną z salonem, łazienkę, przedpokój. Możemy często znaleźć ogłoszenia dotyczące wynajem mikroapartamentów wielkości od 18 do 25 m2 w różnych częściach miast. Mogą być to lokale, które znajdują się na poddaszu, często mikroapartamenty tworzy się także z większych mieszkań.

Właściwie urządzony apartament może pozwolić na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Często w mieszkaniach posiadamy duże, niepraktyczne meble, które zajmują dużo miejsca. Mogą być to przykładowo duże wersalki, sofy, duże meblościanki, które mimo dużych rozmiarów są mało pojemne i niepraktyczne. Dlatego w mikroapartamentach stosuje się meble, które mogą spełniać kilka funkcji, może być to przykładowo łóżko, które będzie chowane do meblościanki, lub też łóżko na podwyższeniu. W tym przypadku pod łóżkiem możemy zastosować szuflady, czy też w inny sposób wykorzystać wolną przestrzeń. Podobnie w aneksach kuchennych stosowanych jest bardzo wiele interesujących rozwiązań związanych z szufladami czy też ustawieniem półek, aby jak najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń.

Czy w mikrokawalerki warto zainwestować?

Inwestycja w mikroapartament to wysoki zwrot

Na zakup lub też wynajem mikroapartamentu mogą zdecydować się osoby, które pracują w centrum miasta. W ten sposób mogą nabyć nieruchomość w przystępnej cenie, zaoszczędzić dużo czasu na dojazdy z obrzeży miasta. Oczywiście mikrokawalerka daje nam niezależność, jeżeli nie odpowiada nam przykładowo wynajmowanie mieszkania z kilkoma osobami, wówczas zakup małego mieszkania będzie to tania alternatywa dla wynajmu. Często raty związane ze spłatą kredytu hipotecznego za małe mieszkanie wynoszą tyle co wynajem większego mieszkania. Dlatego osoby, które podejmują pierwszą pracę, często decydują się na zakup mniejszego mieszkania.

Inwestycje w nieruchomości cieszą się obecnie dużą popularnością, możemy uzyskać dość dużą rentowność powyżej 5% rocznie. Warto zwrócić uwagę, iż mikroapartamenty cieszą się dużym zainteresowaniem w przypadku najmu krótkoterminowego, który może być dla właściciela bardziej opłacalny niż wynajem przykładowo na kilka lat. Często pracownicy firm, którzy poszukują mieszkań, decydują się na mikroapartamenty, popularne są w dużych miastach gdzie działają firmy, które współpracują z innymi partnerami w Polsce oraz za granicą.

Dla firmy jest to możliwość pozyskania lokalu, który będzie alternatywą do pokoju hotelowego dla pracowników lub też partnerów biznesowych. Dodatkowo możemy w ten sposób także uzyskać miejsce parkingowe, zyskać także powierzchnię do pracy. W okresie pandemii koranowirusa, kiedy niektórzy pracownicy mogliby przebywać na kwarantannie, może być to także dodatkowe miejsce pracy dla pracownika na kwarantannie.

Inwestycje mogą być wspierane przez kredyty hipoteczne, kredyty celowe dla firm. Z pewnością posiadanie mieszkania to nie tylko dodatkowy lokal, ale także możliwość zainwestowania pieniędzy. Obecnie kiedy stopy procentowe w przypadku lokat są bardzo niskie, poszukujemy często możliwości inwestowania, rynek nieruchomości wydaje się w tym momencie najbardziej atrakcyjny.

Jednym ze sposobów na zakup nieruchomości może być tak zwane mieszkanie na udział, czyli zakupienie udziału w całym budynku oraz gruncie, na którym umiejscowiony jest budynek. W tym przypadku kupujący może podpisać odpowiednią umowę ze wszystkimi współwłaścicielami, gdzie określa się podział użytkowania konkretnych lokali. Dzięki temu możemy zakupić udziały przykładowo w atrakcyjnie położonym budynku, kamienicy, aby czerpać korzyści z wynajmu.