• śr.. kwi 24th, 2024

Ogrody zimowe – sposób na chłody i szarugi

ByRedakcja

paź 23, 2021

Człowiek od zawsze potrzebował kontaktu z naturą. Wiedzieli to już mieszkańcy krajów Północy, którzy przy swoich domach budowali ogrody zimowe. Te kubaturowe budynki pozwalały im przeczekać mroźną zimę w otoczeniu roślinności.

Ty także możesz zdecydować się na ogród zimowy. Zyskasz dodatkowe pomieszczenie w swoim domu. Pomoże Ci ono przetrwać chłody i szarugi, a latem da upragnione wytchnienie od upału.

Ogrody zimowe - sposób na chłody i szarugi

Ogrody zimowe – znane od wieków

Ogrody zimowe to nie wymysł naszych czasów. W XVI wieku w północnych Alpach budowle te służyły do przechowywania roślin cytrusowych. Pierwotnie były to drewniane konstrukcje, które od strony południowej zabudowywano szklanymi ścianami. Pomieszczenia ogrzewały zwykłe piece. W kolejnych wiekach ogrody zimowe budowali zamożni arystokraci. W XVIII wieku zaczęto stawiać je w rezydencjach pod Paryżem (jako synonim luksusu i statusu społecznego). Jedna ze znanych paryskich gazet rozpisywała się nawet o słynnym ogrodzie zimowym księżniczki Matyldy Bonaparte.

Ogrody zimowe, czyli idealne miejsca do relaksu

Ogrody zimowe oszukują zimę, przywodząc na myśl gorące wakacje.

Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe, przeszklone pomieszczenie w domu, pomyśl o jego budowie już na etapie planowania budynku. Oczywiście ogród zimowy może powstać także już przy istniejącej rezydencji. Dzięki niemu zyskasz dodatkową powierzchnię mieszkalną i zatrzymasz ciepło w głębi domu (ogród zimowy działa jak bufor cieplny).

Tylko od Ciebie zależy, czy zbudujesz ogród zimowy od strony południowej, wschodniej, zachodniej, czy północnej. Wiedz jednak, że Twoja decyzja będzie miała wpływ na dobór roślinności w pomieszczeniu.

To właśnie w ogrodzie zimowym, siedząc w wygodnym fotelu, wypijesz aromatyczną kawę lub herbatę. To tam poczytasz książkę, porozmawiasz z bliskimi i znajomymi lub po prostu odpoczniesz od codziennych obowiązków. Ogród zimowy zaadaptujesz na słoneczną jadalnię, urokliwy salon czy spokojny gabinet.

Jak przyozdobić ogród zimowy zielenią?

Zieleń w ogrodzie zimowym gra pierwsze skrzypce. Jednak niekoniecznie musisz zdecydować się na tradycyjne rozwiązania. Rośliny doniczkowe mają to do siebie, że trzeba o nie wyjątkowo dbać. Twój ogrodnik, mimo że doświadczony, może nie poradzić sobie z uprawą bardziej egzotycznych gatunków. Co zatem powiesz na uprawę hydroponiczną, czyli bezglebową? To sposób hodowli roślin, który jest coraz bardziej w modzie. Zapewnia on nie tylko optymalne warunki zieleni, ale jest wygodny w użytkowaniu. Po prostu ziemię zastępujesz chemicznie obojętnym granulatem, dostarczając roślinności jedynie wodę i pożywkę.

Ściana roślin w ogrodzie zimowym

A może postawisz na zieloną ścianę w ogrodzie zimowym? Ta nowoczesna aranżacja jest nie tylko efektowna, ale i bardzo wygodna. Twój ogrodnik posadzi roślinność w specjalnych kieszeniach z materiału. Dzięki temu we wnętrzu stworzy się zdrowy mikroklimat, tak potrzebny w chłodniejszych miesiącach. Rośliny tropikalne i subtropikalne przywołają wspomnienia wakacji, roztaczając upojny aromat. Pamiętaj tylko o tym, aby sadzić je w miejscach oddalonych od grzejników, drzwi wejściowych i okien.

Ogrody zimowe to miejsca pełne uroku – światła i przestrzeni. Zieleń, którą w nich posadzisz, będzie działała kojąco i uspokajająco. Szukaj nowych rozwiązań aranżacji dodatkowego pomieszczenia w domu. Śledź nowe trendy i inspiruj się pomysłami innych właścicieli posesji. Niech twój ogród zimowy stanie się najpiękniejszym wnętrzem w domu.

Related Post