• śr.. kwi 24th, 2024

Złote monety świetnym pomysłem na inwestycję

ByRedakcja

wrz 14, 2020

Wielu Polskich numizmatyków, zbiera nie tylko monety Polskie, ale również zagraniczne.

Interesującymi monetami zagranicznymi, przykładowo przedwojennymi monetami, krajów nadbałtyckich. Przykładem mogą być przedwojenne monety Łotewskie, przykładowo o nominale 5 łatów, która ze względu na wielkość i ładny rysunek, jest chętnie zbierana przez kolekcjonerów. Odpowiada, ona wielkością, jak również rocznikowi bicia polskim monetom przedwojennym o nominale 10 zł. Jednak obecnie, najwięcej osób, interesuje się monetami bitymi obecnie. Dziś posiadają one bardzo duże nakłady, co zahamowało falę spekulacji, na monetach o małych nominałach. To właśnie chęć zarobku, czy też po prostu lokata kapitału, przyciągnęły wiele osób do numizmatyki. Największa popularnością cieszą się monety GN, których co roku wychodzi co najmniej kilkanaście, a czasem nawet więcej. Zatem kolekcjonerzy mogą ciągle powiększać swoje kolekcje o kolejne monety. Bite są również monety kolekcjonerskie, o większych nominałach, i najczęściej bite są stemplem lustrzanym.

Obecnie można także inwestować w złote monety, w naszym kraju bite są obecnie złote monety o nominale 200 złotych, które z czasem zyskują na wartości.

Oczywiście złote monety bite są przez mennice na całym świecie. W przypadku złotych monet mamy do czynienia z ich rzeczywistą wartością, czyli ceną kruszcu z jakiego zostały wykonane. W przypadku monet złotych próba złota wynosi najczęściej 999.9 co oznacza że monety wykonane są praktycznie z czystego złota. Oczywiście historia bicia monet złotych sięga starożytnego Rzymu, ponieważ złoto jako kruszec jest doceniany od tysięcy lat. Na terenach obecnej Polski bito różnego rodzaju monety złote w średniowieczu, były to przykładowo talary, które obecnie na aukcjach numizmatycznych osiągają zawrotne ceny. Obecnie bite złote monety można podzielić na monety kolekcjonerskie, oraz monety bulionowe. W przypadku monet bulionowych ich wartością jest po prostu kruszec. W przypadku monet kolekcjonerskich najczęściej występuje stempel lustrzany.