• niedz.. lis 24th, 2024

Przesiewacze przemysłowe – za co odpowiadają?

ByRedakcja

lip 13, 2021

Aby uzyskać wysoką jakość produktu w przemyśle, należy poddawać go ciągłej selekcji i kontroli.

Jest to konieczne, ponieważ w wyniku wielu procesów zewnętrznych dany materiał może się chociażby zabrudzić. Dlatego w przemyśle farmaceutycznym, budowlanym, przetwórczym i kopalnianym do klasyfikacji i separacji kruszców wykorzystuje się przesiewacze przemysłowe.

Do czego służą przesiewacze?

Przesiewacze to urządzenia, które służą do oczyszczania najczęściej sypkiego, choć również wilgotnego materiału z brudu, kurzu, grudek i innych zanieczyszczeń. Pozwalają na eliminacje niechcianych i ważących na jakości drobinach znajdujących się w danym kruszcu. Niebagatelną rolę w procesie przesiewania odgrywają sita do przesiewaczy. To przez nie przechodzi dany materiał lub produkt.

Przesiewacze znacznie przyspieszają proces produkcji i obróbki surowców. W przemyśle spożywczym najczęściej wykorzystuje się je do:

– filtrowania olejów, soków lub mleka;
– separacji warzyw i owoców;
– segregacji nasion słonecznika, bakalii, ryżu, soli, migdałów, płatków owsianych;
– przesiewanie soli i cukrów.

Natomiast w branży ogrodniczej przesiewacze służą do przesiewania różnego rodzaju nawozów oraz ziemi.

Branża budowlana korzysta z nich do przesiewania i selekcji takich materiałów jak: żwir, mączka wapienna, piasek kwarcowy, gips i innych surowców budowlanych.

Przemysł chemiczny wykorzystuje przesiewacze do przesiewania farb proszkowych oraz wszelkiej maści pigmentów.

Oczywiście bez przesiewaczy trudno obyć się także w rolnictwie. Dzięki nim dokonuje się przesiewu wszelkich zbóż i nasion.

Jakie są rodzaje przesiewaczy?

Wybór konkretnego rodzaju przesiewacza uzależniony jest on potrzeb przemysłowych danego przedsiębiorstwa. Przesiewacze między sobą mogą różnić się swoimi funkcjami i tym samym swoim zastosowaniem. Dlatego dana każda branża powinna dostosować go do swych potrzeb.

Przesiewacz odwadniający – styka się on z materiałami wysoce wilgotnymi. Jego rola polega na odwadnianiu materiałów grubo- i średnioziarnistych,

Przesiewacz wibracyjny do materiałów grubo- i średnioziarnistych – stosuje się go do przesiewania takich kruszców jak: asfalt, węgiel, żużel, gips, kamień oraz stłuczka szklana,

Przesiewacz wibracyjny do materiałów sypkich i drobnoziarnistych – najlepiej sprawdza się on do przesiewania produktów wilgotnych i suchych drobnoziarnistych materiałów, które powodują zalepianie sit.

Przesiewacze przemysłowe – za co odpowiadają?

Separatory i ich rodzaje

Separatory to urządzenia pokrewne przesiewaczom. Ich funkcje i zastosowanie w przemyśle są bardzo podobne. Wyróżniamy takie separatory jak:

Separator optyczny – segreguje materiały sypie względem ich koloru

Separator powietrzny – służy do dzielenia drobnoziarnistych kruszców

Related Post