• niedz.. Sie 1st, 2021

PortalBiznesu.info.pl

Poruszamy tematykę biznesową ale nie tylko

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?

ByRedakcja

Kwi 27, 2020

Niezapłacona faktura, nieoddana pożyczka gotówkowa lub inna forma zadłużenia jest sytuacją trudną dla każdego wierzyciela. Starając się odzyskać pieniądze od dłużnika, warto wykonać poniższe kroki. Nieodzowna będzie pomoc ze strony profesjonalnej kancelarii prawnej. 

Istnieje wiele rodzajów zadłużenia. Dług może wystąpić pomiędzy partnerami biznesowymi, osobą indywidualną a firmą (i odwrotnie), a także obiema osobami fizycznymi. Bez względu na to, zawsze na początku poleca się polubowne metody windykacji zadłużenia. 

W tym celu należy dokonać legalnych kroków, które mają na celu nakłonienie dłużnika do spłaty całego długu, zawarcia ugody lub podjęcia negocjacji. Czasem te dwa ostatnie warianty również bywają opłacalne – jeżeli faktycznie wierzyciel ma trudną sytuację finansową, to słynne przysłowie: „lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu” nabiera praktycznego znaczenia. 

Należy więc najpierw kontaktować się z wierzycielem i wystosować wezwania do zapłaty. Wezwanie jest kluczowe i będzie stanowiło kolejny dowód braku chęci uregulowania długu w następnych etapach. Już w pierwszej fazie warto poinformować dłużnika o zamiarze podjęcia kolejnych kroków prawnych i konsekwencjach finansowo-prawnych, wynikających z braku spłaty długu. 

 

Odzyskiwanie długów od osoby prywatnej – pomoc prawna

Niezapłacona pożyczka od osoby prywatnej to najczęstszy przedmiot postępowań związanych z zadłużeniami na linii osoba prywatna – osoba prywatna. W takiej sytuacji, jeżeli wszystkie metody polubowne zawiodły, należy wnieść sprawę do sądu. Ze względu na to, jak wciąż skomplikowane jest prawo, warto wejść we współpracę z kancelarią prawną. Jej doświadczenie i wiedza przełoży się na znacznie wyższe prawdopodobieństwo tego, że sprawa sądowa będzie przeprowadzona tak, jak być powinna. W niektórych sytuacjach droga sądowa będzie wiązała się ze złożeniem pozwu, wezwania do zapłaty, postępowania kończącego się wydanie tytułu egzekucyjnego i właściwej egzekucji należności.  

 

Nieopłacone faktury, nieuczciwy kontrahent – pomoc firmom w odzyskiwaniu długów

Przynajmniej raz chyba każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się wejść we współpracę z kontrahentem, który później okazał się nieuczciwy lub po prostu niewypłacalny. Gdy termin opłacenia faktury dawno już minął, trzeba pomyśleć o innych działaniach. Z rozwiązaniem przychodzi sprzedaż faktury dłużnej giełdzie lub firmie windykacyjnej. Należy się jednak liczyć z tym, że w tym wypadku wartość sprzedaży takiej faktury będzie mogła wynosić nawet 10 – 50% jej pierwotnego wartości. 

Alternatywnym i w wielu kwestiach lepszym rozwiązaniem jest udanie się do kancelarii prawnej, która zajmuje się m.in. pomocą w odzyskiwaniu długów. Pomoże ona w negacjach, składaniu pozwów i przejściu przez całą drogę prawną. 

 

Dobra kancelaria prawna zaproponuje najlepsze rozwiązania, które są możliwe w danej sytuacji. Warto o tym pamiętać, ponieważ każdy przypadek jest inny, wobec czego trudno opierać swoje działania o jeden, rzekomo uniwersalny, schemat. Decydując się na współpracę z kancelarią, zyskuje się także komfort i bezpieczeństwo, wynikający z powierzenia sprawy profesjonalistom.