15 maja, 2021

PortalBiznesu.info.pl

Poruszamy tematykę biznesową ale nie tylko

Jak trwale usunąć dane z nośników?

Kiedy nasz sprzęt komputerowy jest już przestarzały, będziemy chcieli go wymienić na nowy, wówczas możemy go odsprzedać, lub też zutylizować.

Wiele części komputerowych, możemy sprzedać na różnego rodzaju serwisach aukcyjnych czy też ogłoszeniowych, dzięki czemu odzyskamy nieco zainwestowanych pieniędzy w nasz komputer. W tym przypadku trzeba jednak zwrócić uwagę na nasze dyski twarde, nośniki pamięci, samo usunięcie, skasowanie danych, nie sprawi że zginą one na zawsze z naszego dysku. Często istnieje możliwość odzyskania ich, za pomocą specjalnego oprogramowania. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dane które nie zostały nadpisane, pozostają na naszych dyskach, dlatego też kiedy chcemy wyrzucić, lub też sprzedać nasz dysk twardy powinniśmy upewnić się, iż dane zostaną trwale usunięte, w tym wypadku możemy zastosować nadpisywanie, czyli kopiowanie danych, w miejsce usuniętych, wiele osób robi to kilka razy, aby mieć pewność że dane zostały skutecznie usunięte. Jak trwale usunąć dane z nośników?

Oczywiście można także zniszczyć dysk fizycznie, dobrym pomysłem jest wykorzystanie wiertarki, przewiercenie kilku dziur sprawi że nasz dysk twardy przestanie działać.

Jednak w przypadku dysków twardych talerzowych, należy pamiętać że jeżeli zniszczymy samą elektronikę nasze dane nadal będą znajdowały się na talerzach, specjalista będzie mógł je odczytać na innym dysku twardym, dlatego też należy zniszczyć trwale sam dysk. Możemy porysować go, lub też po prostu przewiercić. Na usuwanie danych muszą zwrócić uwagę zwłaszcza firmy, które obecnie zobowiązane są do ochrony danych osobowych swoich klientów, obecnie obowiązują przepisy RODO, które zobowiązują firmy, do dbania o przechowywanie danych klientów, przedsiębiorca musi dołożyć wszelkich starań aby dane nie znalazły się w rękach osób trzecich. Oczywiście niszczenie danych możemy powierzyć specjalistycznej firmie, będzie ona wiedziała w jaki sposób trwale i skutecznie usunąć dane, lub też zniszczyć nośnik tak aby nie mógł być odczytany w przyszłości. Często firmy także wydają różnego rodzaju potwierdzenia, certyfikaty usunięcia danych, wówczas możemy być pewni że dane naszych klientów nie dostaną się w niepowołane ręce.