• wt.. cze 6th, 2023

PortalBiznesu.info.pl

Poruszamy tematykę biznesową ale nie tylko

Ochrona prawna wzorów mebli – podstawowe informacje

ByRedakcja

mar 6, 2023

Posiadanie własnego biznesu, który polega na produkowaniu, a także dystrybucji wielu rodzajów mebli może być dobrym pomysłem na generowanie sporych dochodów.

Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ umeblowanie to wyposażenie stosowane każdego dnia w domach lub firmach. Dobrze jest jednak pamiętać, że obecnie polski rynek jest wysoko nasycony firmami, które trudnią się wytwarzaniem wielu rodzajów mebli. Ze względu na dużą konkurencję sprawą absolutnie konieczną jest zwrócenie uwagi na różnorodne kwestie.

Ochrona prawna wzorów mebli – podstawowe informacje

Skuteczna ochrona prawna mebli

Niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o zabezpieczenie własnych interesów i zastrzeżenie różnorodnych typów i wzorów mebli po to, aby konkurencyjny firmy nie mogły ich wykorzystywać w swojej działalności. Należy mieć na uwadze to, że prawo autorskie automatycznie chroni różne kolekcje i wzory mebli. Niestety ta forma ochrony prawnej jest dość zawodna, ze względu na różne luki. W związku z tym w czasie rozprawy sądowej może się okazać, że poszkodowana firma nie wywalczy swoich praw. W związku z tym rozsądne jest zwrócenie uwagi na rozwiązania zwiększające skuteczność ochrony swoich interesów i produktów meblowych.

Większą ochronę prawną wzorów mebli zapewnia skorzystanie z możliwości gwarantowanych przez Urząd Patentowy. Instytucja ta umożliwia rejestrację nazw firm i znaków towarowych, ale poza tom możliwe jest zastrzeganie wzorów przemysłowych uwzględniających na przykład różne modele mebli. Tego typu ochrona własności intelektualnej jest znacznie skuteczniejsza i w zasadzie nie pozwala na bezkarne korzystanie z różnych wzorów przez inne firmy. Warto zainteresować się takim bezpieczeństwem prawnym, aby później uniknąć niechcianych problemów.

Rejestracja i zastrzeganie wzorów przemysłowych w Urzędzie Patentowym jest związane z różnymi sprawami o charakterze formalnym, z którymi można zapoznać się na przykład w serwisie https://ladnydom.pl/wlasnosc-intelektualna-a-branza-meblarska-co-nalezy-wiedziec. Takimi działaniami można się zając na własną rękę, ale można też korzystać ze wsparcia fachowców, do grona których zaliczają się rzecznicy patentowi. Tacy specjaliści zajmują się analizą obecnej sytuacji oraz ustalaniem czy nikt wcześniej nie zarejestrował danego wzoru. Dodatkowo ich pomoc obejmuje załatwianie formalności o charakterze rejestracyjnym.