• wt.. lut 7th, 2023

PortalBiznesu.info.pl

Poruszamy tematykę biznesową ale nie tylko

Postaw na oświetlenie stadionowe LED

ByRedakcja

lis 24, 2022

Oświetlenie stanowi bardzo istotny element boisk i innych obiektów sportowych. Zapewnia dobrą widoczność zawodników, ich strojów oraz logotypów sponsorów. Umożliwia również grę po zmierzchu, który zimową porą następuje już około godziny 16. Z drugiej strony oświetlenie stadionowe musi spełniać odpowiednie wymagania, aby rozgrywki mogły zostać rozegrane. Coraz więcej osób decyduje się na lampy LED – dlaczego jednak jest to lepsze rozwiązanie od tradycyjnych świateł?

Jak działa lampa ledowa?

Działanie żarówek LED opiera się na zupełnie innej zasadzie, niż w przypadku halogenów. Zachodzi w nich bowiem zjawisko elektrochemiczne, powodujące powstawanie świata. Efekt elektroluminescencji ma kilka istotnych zalet, dzięki czemu lampy LED zdobywają coraz większą popularność. Ich głównym minusem jest jedynie cena. Jenak taka inwestycja może się szybko zwrócić dzięki znacznie mniejszemu zużyciu energii elektrycznej.

Zalety lamp stadionowych LED

Wśród najważniejszych zalet żarówek ledowych wymienić można:

  • nawet 10-krotnie mniejsze zużycie energii elektrycznej przy produkcji podobnej ilości światła,
  • niezawodność nawet przy dużej częstotliwości zapalania,
  • bardzo duża żywotność do 50 000 godzin świecenia,
  • większa równomierność oświetlania – całe boisko jest tak samo dobrze oświetlone,
  • żarówki LED pozwalają uzyskać dowolną barwę światła,
  • brak efektu mrugania światła, który może utrudniać pracę kamery,
  • wysoka intensywność światła.

Okazuje się, że stadionowe oświetlenie LED nie tylko zapewnia znacznie lepsze efekty, ale także przyniesie znaczne oszczędności. Choć cena samych lamp może być nieco wyższa, pobór mocy jest znacznie niższy. Dlatego długoterminowo opłaty za prąd będą znacznie niższe.

Nie bez znaczenia jest także bezawaryjność takiego oświetlenia oraz jego żywotność. Koszty wymiany żarówek stanowią także istotne obciążenie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze lampy stadionowej?

Oświetlenie stadionów oraz obiektów sportowych określone jest stosownymi normami. Zawarte w nich parametry różnią się w zależności od istotności rozgrywek. Dlatego też oświetlenie na stadionie w czasie rozgrywania meczu międzynarodowego musi być znacznie mocniejsze, niż dopuszczalne na obiektach, gdzie spotykają się drużyny trzecioligowe.

W normach określone są takie charakterystyki jak natężenie oświetlenia w rzucie poziomym i pionowym, równomierność oświetlenia na całym boisku, barwa światła oraz oddanie barw czy olśnienie. Ten ostatni aspekt dotyczy przede wszystkim przypadkowego oślepienia piłkarzy lub widzów w czasie rozgrywania imprezy sportowej.

Stadionowe oświetlenie LED zyskuje na popularności

Aspekty ekonomiczne oraz znacznie lepsza charakterystyka oświetlenia LED powodują, że jest to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie. Z pewnością warto zastanowić się nad przejściem na lampy ledowe przy okazji remontów oraz budowy nowych obiektów. W ten sposób znacznie zmniejszy się koszty eksploatacji obiektu sportowego. W wielu sytuacjach jednak nie trzeba czekać na generalny remont i warto zastanowić się nad wymianą już teraz.