• pt.. cze 21st, 2024

Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas prac na wysokości?

ByRedakcja

lis 28, 2020

Każda firma wykonująca prace na wysokości musi zadbać o odpowiednie zabezpieczenia.

Pracownicy najczęściej wyposażeni są w szelki które zamocowane są do punktu, który musi być solidnie zamocowany. Oczywiście można także spotkać rozwiązania, kiedy pracownik przypięty jest do ruchomej szyny, wówczas będzie miał szerokie pole manewru. Może przykładowo swobodnie poruszać się po rusztowaniu. Nie musi wówczas trzymać się barierek, co z pewnością wpływa na jakość i szybkość prowadzonych prac. Za zapewnienie odpowiedniej ochrony przed upadkiem odpowiada właściciel lub inspektor BHP. Posiadanie sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, takiego jak szelki bezpieczeństwa, dostępnego na miejscu, zapewnia pracownikom bezpieczeństwo i pozwala uniknąć wysokich kar dla firmy, ale co najważniejsze gwarantuje bezpieczeństwo. Szelki mogą być używane zarówno w celu zapobiegania upadkowi jak i mogą zatrzymać pracownika w połowie upadku, zanim spadnie na ziemię. Jednak nie każdy wie, jak prawidłowo sprawdzać i zakładać szelki bezpieczeństwa. Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas prac na wysokości?

Noszenie wadliwej uprzęży chroniącej przed upadkiem z wysokości może być tak samo niebezpieczne, jak praca bez zabezpieczeń.

Przed założeniem uprzęży chroniącej przed upadkiem z wysokości należy sprawdzić wszystkie elementy, aby upewnić się, że sprzęt jest w dobrym stanie. Potrząśnięcie uprzężą nie tylko pozwala bliżej przyjrzeć się w jakim stanie jest zabezpieczenie, ale także pomoże sprawdzić jak należy ustawić i dopasować je do naszego ciała. Warto pamiętać że tego rodzaju rozwiązania dają możliwość regulacji. Zatem każdy kto zakłada szelki powinien dokładnie je dopasować, pamiętając oczywiście aby nie były zbyt ciasne. Można spotkać także takie rozwiązania jak punkt kotwiczenia mocowany do attyki. Dzięki temu nie uszkodzimy powierzchni nad która pracujemy, może być to przykładowo ściana ocieplona styropianem. W tym przypadku trudno będzie nam zaczepić hak, bez uszkadzania styropianu.