• pt.. cze 21st, 2024

Jakie cechy powinna mieć dobrze zaplanowana wentylacja?

ByRedakcja

paź 22, 2020

Wentylacja jest niezbędna w wielu różnych miejscach, może być to wentylacja stosowana w biurowcu, ale także w kabinie lakierniczej.

Wentylacja znajdzie się wszędzie tam gdzie konieczna jest stała wymiana powietrza. W domach wentyluje się pomieszczenia takie jak łazienka, al;e także wentylacja innych pomieszczeń może pozwolić na pozbycie się grzyba. Należy ja dobrze zaprojektować, określić ilość i wielkość kanałów wentylacyjnych, a także zadbać o urządzenia, które będą wprawiały powietrze w ruch. Aby zoptymalizować system wentylacji, konieczne będzie utworzenie wlotu świeżego, chłodnego powietrza z zewnątrz, aby zastąpić powietrze usuwane z wentylowanej przestrzeni. Trzeba pamiętać że dopływ powietrza powinien być także odpowiednio filtrowany. Aby zapewnić dopływ powietrza do przestrzeni dachowej, należy zainstalować otwory wentylacyjne okapowe w okapie dachu. W przypadku mieszkania wlot możemy umiejscowić przy oknie. Przy wyborze wentylacyjnej istotne jest, aby dobrać wielkość jednostki do potrzeb. W normalnych warunkach urządzenie wentylacyjne musi mieć możliwość zmiany obliczonej objętości powietrza co dwie godziny przy mniej więcej połowie mocy. Zapewnia to w razie potrzeby zwiększenie mocy wentylacji. Jakie cechy powinna mieć dobrze zaplanowana wentylacja?

W celu oszczędzania energii dobrze jest również, jeśli moc wentylacji można łatwo obniżyć jeżeli jej nie potrzebujemy.

Rozsądne jest regulowanie wentylacji w razie potrzeby, aby system zużywał jak najmniej energii. Jeśli wentylacja działa cały czas z tą samą mocą, czasami jest ona niewystarczająca, a czasami zbyt wysoka. Istnieje wiele opcji sterowania wentylacją, od ręcznej regulacji po w pełni automatyczną wentylację. Czujniki wilgotności i dwutlenku węgla umożliwiają inteligentną automatyzację. Wówczas intensywność wentylacji jest regulowana w zależności od jakości powietrza lub aktualnej wilgotności i obciążenia dwutlenkiem węgla. Ważna cechą centrali wentylacyjnej jest wydajność odzysku ciepła. Odnosi się do zdolności urządzenia do ogrzewania powietrza. Z pewnością projektowanie instalacji wentylacyjnych to niełatwe zadanie i potrzeba do tego odpowiedniego doświadczenia. Firmy, które zajmują się projektowaniem wentylacji, muszą brać pod uwagę wiele różnych zmiennych.