• czw.. lut 29th, 2024

Kody kreskowe w firmie – jak je wdrożyć i stosować?

ByRedakcja

sie 3, 2021

Kod kreskowy to bardzo znany i nieodzowny element każdego opakowania. Choć kojarzymy je głównie ze sklepów, gdzie skanuje się je na kasie czy na czytniku, by poznać cenę danej rzeczy, to są też stosowane na dowodach rejestracyjnych czy dokumentach. Dzięki nim można bardzo usprawnić pracę w firmie, ponieważ skaner reaguje szybko, a o pomyłkę znacznie trudniej niż przy sprawdzaniu towaru przez człowieka. Kody kreskowe są łatwą i efektywną metodą identyfikacji materiałów, towarów czy prefabrykatów. Powstaje pytanie, jak je wdrożyć w firmie i wykorzystać cały ich potencjał? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.

Wdrożenie kodów kreskowych w firmie krok po kroku

Kody kreskowe przyspieszają identyfikowanie towarów, a dzieje się to w sposób błyskawiczny i prosty. Dzięki takiej metodzie automatyzacji obsługa klienta staje się bardziej profesjonalna.

Kolejną ich zaletą jest to, że kod umożliwia gromadzenie wielu istotnych informacji o każdym z produktów. Na każdym etapie transportu i magazynowania można sprawdzić istotne fakty bez zaglądania do dokumentacji, która może się gdzieś zapodziać. Coraz więcej firm wdraża te elementy do swojej firmy i robi to bardzo skutecznie. Jak powinno się to odbyć? Poniżej znajdują się informacje, o których nie można zapomnieć.

Najpierw trzeba się zdecydować, w jakiej formie kody kreskowe będą nam najbardziej przydatne. Jeżeli będą to klasyczne kody drukowane na opakowaniach, to wtedy należy pomyśleć o ich umieszczeniu już na etapie produkcji, później będzie to niemożliwe. Z kolei istnieje też drugi rodzaj – naklejane etykiety, które mogą się znajdować na liniach produkcyjnych. Profesjonalne czytniki kodów znajdziesz na stronie https://general-id.pl/.

Jeżeli najlepsza metoda została już wybrana, wtedy warto powierzyć wdrożenie tego korzystnego rozwiązania firmie, która się w tym specjalizuje. Pozwala to nie martwić się szczegółami i korzystać z wiedzy osób doświadczonych. Dzięki temu można też najlepiej spersonalizować wykorzystanie tych przydatnych elementów, tak by odnieść z tego jak największą korzyść.

To nie wszystko. Warto też dodać, że należy się zaopatrzyć w oprogramowanie, które pozwala odczytywać informacje płynące z kodów oraz wprowadzanie ich do systemu. Ważne jest też to, żeby te programy były kompatybilne z rozwiązaniami obecnymi na ten moment w firmie. Inaczej może to powodować wiele pomyłek lub dodatkowych kosztów. Chodzi tu o systemy ERP, które ograniczają ilość dokumentów przechowywanych w firmie. Wtedy pracownicy nie muszą bać się o to, że popełnią błąd, który będzie przedsiębiorstwo dużo kosztować. Odpowiednio dopasowane oprogramowanie minimalizuje wydatki, co jest dobrym powodem do oszczędności.

Stosowanie kodów kreskowych w firmie – zobacz, jak najlepiej to robić?

Najważniejszym elementem całego systemu, bez którego nie ma mowy o dobrym wykorzystywaniu kodów, jest oczywiście czytnik. Kody są podstawą funkcjonowania sklepów, gdzie dostarczają najważniejszych informacji nie tylko personelowi, ale też klientom, którzy na przykład mogą poznać cenę lub kraj pochodzenia danego towaru. Jednak można powiedzieć z całą pewnością, że sposób ich wykorzystywania będzie inny w zależności od przedsiębiorstwa.

Kody doskonale sprawdzają się na magazynach, bo pozwalają uzyskać szybki i bezproblemowy dostęp do informacji najbardziej przydatnych w przechowywaniu. Firmy, które powinny zastanowić się nad tym rozwiązaniem, to takie, które chcą zautomatyzować proces identyfikacji towarów lub wyeliminować błędy ludzkie.

Kody pozwalają też na optymalizację jakości pracy podczas każdego etapu logistycznego. Znaczy to tyle, że zamówienia oraz ich kompletacja mogą odbywać się jeszcze szybciej i sprawniej. Kody mogą przyspieszać też inwentaryzacje, które są ważne, a popełnione pomyłki i niedopatrzenia mogą słono kosztować. Warto więc zdecydować się na wdrożenie kodów w firmie, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że to przyniesie zyski.