• wt.. cze 6th, 2023

PortalBiznesu.info.pl

Poruszamy tematykę biznesową ale nie tylko

Czym zajmuje się Twardy HR?

ByRedakcja

sty 15, 2021

Zdecydowana większość firm posiada dział zarządzania zasobami ludzkimi, z języka angielskiego Human Resources – w skrócie HR. Osoby, które w nim pracują zajmują się wieloma aspektami pracy pracowników – od rekrutacji, przez rozwój, a na sprawach kadrowych kończąc. Niedawno skupiliśmy się na wyjaśnieniu, czym zajmują się pracownicy tzw. miękkiego HR. Dziś przyszła pora, na drugą gałąź pracy HR-owca, czyli na wyjaśnienie czym zajmuje się HR Twardy.

Czym właściwie jest Dział HR?

Najpierw, przypomnimy czym jest i czym zajmuje się Dział HR. HR, jak już zostało napisane, z języka angielskiego Human Resources oznacza zasoby ludzkie. Jedna z wielu definicji tego pojęcia mówi, że to po prostu praca, fizyczna i umysłowa, wykonywana przez ludzi – bierze więc pod uwagę jedynie „siłę roboczą przedsiębiorstwa”. Inna z kolei, że wspomniane pojęcie to pewnego rodzaju aktywność, którą musi podjąć dana firma, aby pozyskać i utrzymać niezbędne w przedsiębiorstwie osoby, dbając przy tym o wysoką wydajność ich pracy. Kiedy z kolei mówimy już o „zarządzaniu zasobami ludzkimi”, zazwyczaj mamy na myśli stworzenie pewnych procesów, często już zautomatyzowanych, na które składa się m.in. właściwe planowanie i ocena zasobów, rekrutacja, zwolnienia i selekcja pracowników.

Podział HR-u

Departament HR podzielić możemy na dwie gałęzi – HR miękki i HR twardy.  Ten pierwszy obejmuje działania, wpływające na jakość pracy w danej instytucji. Dotyczy zatem procesów zatrudniania pracowników, czyli selekcji oraz rekrutacji. Do miękkiego HR-u zaliczymy też przygotowywanie szkoleń, projektowanie ścieżek kariery i systemów motywacyjnych, analizę rozwoju pracowników, a także dbanie o jak najpełniejsze wykorzystanie ich potencjału.

Przeczytaj koniecznie: Rekrutacja handlowców dla firm

Co na co dzień robią pracownicy Twardego HR-u?

HR twardy działa w zupełnie inny sposób niż opisywany wcześniej Miękki HR. Osoby pracujące w tym dziale zajmują się przede wszystkim sprawami kadrowymi, związanymi z płacami, administracją oraz analityką. W mniejszych firmach często zadania te wykonywane są przez Departament Księgowości. Jednak ze względu na kluczową wartość, jaką Dział Kadr wnosi do organizacji, odchodzi się od tego procederu.

Wielu z nas, pracownik działu HR kojarzy się z osobą empatyczną, proaktywną i mocno skoncentrowaną na relacjach. Osoba pracująca w Dziale Personalnym musi natomiast cechować się jeszcze:

  • dobrze rozwiniętymi zdolnościami analitycznymi,
  • syntetycznym myśleniem,
  • dokładnością,
  • terminowością,
  • systematycznością,
  • dyskrecją,
  • znajomością przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,
  • umiejętnością obsługi systemu kadrowo-płacowego.

 

Czym zajmuje się Twardy HR?

 Jeden z ważniejszych departamentów w firmie

Nie da się pominąć niezwykle istotnej roli HR-u Twardego w organizacji. To właśnie ci pracownicy zajmują się podpisywaniem umów między Kandydatami, a organizacją. To na ich barkach spoczywa sprawdzenie czy wszystkie dokumenty i sprawy formalne są zawsze w pełni zgodne z prawem. Twardy HR zajmuje się również  naliczaniem wynagrodzeń i wymiaru urlopów.

Warto tutaj dodać, że  praca w Dziale Personalnym wiąże się poniekąd z koniecznością dużych nakładów pracy własnej. Jak już wiemy, HR twardy wymaga znajomości prawa i obsługi oprogramowania. Nie jest tajemnicą, że zarówno prawo, jak i technologia, zmieniają się bardzo często i bardzo szybko. W związku z tym trzeba być gotowym na ciągłe zdobywanie nowej wiedzy i szkolenia.

 

Dzięki sprawnie prowadzonemu działu HR wszystkie sprawy związane z płacami, administracją, kadrami są wykonywane terminowo, profesjonalnie i zgodnie z prawem. Dział ten dba o pracowników, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie ludzie są filarem firmy i pomagają jej w drodze do osiągnięcia sukcesu.  Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zarówno miękki, jak i twardy HR wpływa na morale pracowników, jak i samego zarządu. Dobrze wykwalifikowani pracownicy tego departamentu powinni być kluczowi dla przedsiębiorcy. Kompromisy wypracowane przez specjalistów oraz sprawy administracyjne czy formalne, które spoczywają na barkach HR-u dają spokój i pewność zarówno pracownikom organizacji, jak i jej zarządowi. Dobrze prowadzony miękki i twardy HR jest bez wątpienia wyznacznikiem liderów wśród przedsiębiorstw.