• wt.. lip 23rd, 2024

Rekuperacja a zdrowie. Ty decydujesz czym oddychasz!

ByRedakcja

lis 25, 2021

Rekuperacja pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i spełnić wymogi prawne dotyczące energooszczędności budynku. To jednak nie wszystko. Wiele osób szczególnie chętnie montuje rekuperator z myślą o zdrowiu – swoim i najbliższych. Mowa nie tylko o alergikach i osobach cierpiących na choroby płuc. Rekuperacja pozwala filtrować powietrze również ze smogu – który szkodzi nam wszystkim!

Rekuperator to urządzenie służące do wentylacji mechanicznej. Zasada jej działania różni się znacząco od wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna pozwala na bezustanną wymianę powietrza niezależnie od tego czy okna są otwarte czy zamknięte i tego jaka jest temperatura czy pora roku za oknem.

Jak działa rekuperator?

Dzięki rekuperatorowi raz wytworzona energia cieplna może być odzyskana i wykorzystana ponownie. Innymi słowy, ciepło odzyskiwane jest z powietrza wywiewanego i przekazywane świeżemu, nawiewanemu. W tym procesie możliwa jest jednocześnie filtracja powietrza! To od nas, a dokładniej od wybranego przez nas rodzaju filtra zależy to, jak czyste i świeże powietrze będzie w naszym domu.

Rekuperator pokojowy, rekuperator ścienny, rekuperator kompaktowy – wybór urządzeń na rynku jest naprawdę duży. O rekuperacji najlepiej jednak pomyśleć już na etapie projektu domu. Wówczas mamy możliwość zainstalowania rekuperacji zcentralizowanej – z centralą wentylacyjną i siecią kanałów, która jest skuteczniejsza i bardziej wydajna niż rekuperacja zdecentralizowana. Do rekuperacji nie potrzebujemy komina ani specjalnych nawiewników w oknach.

Właściwie działająca rekuperacja bezustannie filtruje powietrze usuwając nadmiar wilgoci, dwutlenku węgla i dostarczając świeże powietrze z zewnątrz. To korzystnie wpływa na jakość snu i ograniczenie ilości alergenów i drobnoustrojów w powietrzu. Dzięki pracy rekuperatora eliminuje się także przykre zapachy, a także zapobiega rozwojowi pleśni oraz zagrzybieniu pomieszczeń. Szukasz rekuperatora, który spełni Twoje oczekiwania? Wejdź na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

Wreszcie, dzięki specjalnym filtrom, rekuperator jest w stanie filtrować powietrze z groźnych dla naszego zdrowia pyłów zawieszonych PM10, PM2.5, a nawet bardzo niewielkich PM1! Ze smogiem zmagamy się podczas każdego sezonu grzewczego. Choć z mediów słyszymy apele by wówczas w domu pozostały dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży, smog oddziałuje na układ oddechowy oraz krążenia każdego z nas!

Rekuperacja przyjazna środowisku!

Rekuperacja dzięki odzyskowi ciepła i zwiększeniu energooszczędności budynków znalazła się w programie Czyste Powietrze. To oznacza, że na jej zakup i montaż można uzyskać dofinansowanie. Rekuperator więc nie tylko chroni nas przed smogiem w naszym domu, ale także – dzięki temu, że pozwala zaoszczędzić energię cieplną – zmniejsza zużycie paliw, które wykorzystujemy do ogrania domu takich jak gaz, węgiel, pellet czy energia elektryczna!